کد خبر: 317345صفحه نخست » تازه هاسه شنبه، 13 مهر 1395 - 12:41
چرا مصر به عربستان پشت کرد؟
دولت بهار: در چند ماه اخیر مجموعه رخدادهایی از جمله تحولات سوریه و کنفرانس اهل تسنن در چچن با حضور علمای الازهر موجب خشم عربستان از مصر شد و ظاهرا روابط دو طرف را تیره ساخت.
  

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، اختلاف بر سر سوریه، برگزاری کنفرانس اهل سنت در چچن با حضور علمای الازهر و دعوت نکردن شیوخ وهابی به آن و نیز دیدار سامح شکری وزیر خارجه مصر با محمد جواد وزیر خارجه کشورمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل از جمله مهمترین مواردی است که موجب نارضایتی و خشم ریاض از قاهره شد.

این در حالی است که در سفر پادشاه عربستان به مصر دو جزیره صنافیر و تیران به عربستان واگذار شد و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر با این کار خوش خدمتی خود به ملک سلمان را نشان داد اما در ماه های اخیر روابط ریاض و قاهره بویژه در مورد سوریه دستخوش تنش و اختلاف نظر شده است.

نکته‌ای که در این خصوص جلب توجه می کند برگزاری کنفرانس اهل سنت در چچن بود که علمای الازهر در آن حضور داشتند اما از شیوخ وهابی سعودی دعوت نشده بود در نتیجه می‌توان آن را نوعی صف آرایی مصر در برابر عربستان در جهان اهل تسنن دانست.

تفاوت اولویت‌های مصر و عربستان

اولویت‌های مصر و عربستان در موارد متعدد و از همه مهم تر بر سر سوریه و یمن متفاوت است به این معنی که عربستان به دنبال توقف نفوذ ایران در یمن، سوریه و عراق است و در تلاش است این هدف را با توسل به اسلامگرایان اهل تسنن از جمله اخوان المسلمین تحقق بخشد.

مورد دیگر اینکه عربستان، بر اساس اینکه ترکیه و قطر را متحد خود می داند در فواصل زمانی مختلف به فکر آشتی بین مصر و قطر و نیز اخوانی ها و مصر می افتد.

در مقابل به نظر می رسد این تلاش های سعودی به مذاق عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر خوش نمی آید زیرا او با قدرت گرفتن مجدد اخوانی ها در مصر، یمن، سوریه ولیبی مخالف است.

سوریه، یکی از مهمترین نقاط اختلاف مصر و عربستان

رهبری مصر معتقد است که بقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه در رأس قدرت موجب تضعیف گروه‌های افراطی در این کشور خواهد شد و نبود او موجب بروز خلأ می شود که این وضعیت به نفع گروه‌های افراطی و تکفیری تمام شده و فاجعه‌ای را برای منطقه به دنبال خواهد داشت.

در مقابل نگاهی به اظهارات عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در مناسبت‌های مختلف حاکی از این است که ریاض بر سرنگونی بشار اسد تاکید دارد.

ارتباط با ایران با در نظر گرفتن ملاحظات عربستان

مصری در خصوص برقراری رابطه یا همکاری با ایران نه تنها ملاحظات سعودی ها را در نظر دارد. بلکه خواست آمریکا و رژیم صهیونیستی را نیز لحاظ می کند زیرا چند دهه است که از کشورهای مختلف کمک مالی دریافت می کند به این معنی که  پس از امضای قرارداد کمپ دیوید، آمریکا با کمک مالی بالغ بر دو میلیارد و 300 میلیون دلار در سال های پایانی دوره مبارک، بزرگ ترین کمک کننده به مصر بود.

عربستان نیز به همراه کویت و امارات پس از سقوط مرسی قول کمک 12 میلیارد دلاری رابه السیسی دادند که با اعطای وام بلاعوض و یا ودیعه در بانک مرکزی مصر تا حد زیادی به قول خود عمل کردند.

کنار کشیدن مصر از جنگ یمن و خشم عربستان

با توجه به کمک های عربستان به مصر، ریاض انتظار داشت مصر به درخواست ورود نیروهای زمینی مصر به خاک یمن پاسخ مثبت دهد اما چنین نشد به این معنی که مصر موافقت کرد که فقط نیروهای دریایی آن به منظور جلوگیری از کمک رسانی به انصارالله در باب المندب گشت زنی کنند حال آنکه نیروهای اماراتی و بحرینی وارد خاک یمن شدند در نتیجه غیبت نیروهای مصری با در نظر گرفتن کمک های چند میلیاردی  عربستان و امارات به مصر، نارضایتی و خشم عربستان را به دنبال داشت.

شدت و ضعف اختلافات عربستان و مصر

اختلاف روابط مصر و عربستان پس از فوت ملک عبدالله بن عبدالعزیز بیشتر نمود پیدا کرد و با توجه به تحولات پس از آن از جمله حمله سعودی به یمن این اختلافات شدت بیشتری پیدا کرد هر چند در فواصل زمانی مختلف اندکی فروکش کرد که نمونه آن سفر ملک سلمان به مصر و واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران به عربستان بود.

اما نکته قابل توجه اینکه سران جوان سعودی تصور می کردند مصر نیز مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس مطیع بوده و به دلیل کمک های مالی دریافتی از ریاض، تمام مواضع سعودی از جمله دشمنی با ایران و سوریه را تایید می کند اما تحولات بعدی نشان داد که سران سعودی در این محاسبات به خطا رفتند.