تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: همه چيز درباره اينترنت رايگان اوترنت
چهارشنبه، 28 مرداد 1394 - 07:53     کد خبر: 130806

باشگاه خبرنگاران نوشت:

بيش از 60 درصد مردم جهان به اينترنت آزاد دسترسي ندارند و در ميان 40 درصد ديگر نيز بخش عمده‌اي از دسترسي كاملا آزادانه به اطلاعات محرومند. همه اين‌ها با توجه به نقشي كه اينترنت و گردش آزاد اطلاعات در آگاه‌سازي مردم و آموزش ايشان ايفا مي‌كند، نشان از لزوم كار بر روي آزاد كردن هر چه بيشتر چرخش آزادانه اطلاعات دارد. تاكنون شركت‌هاي بزرگي نظير فيسبوك و گوگل سعي در فراهم آوردن اينترنت آزاد به طرق مختلف براي نواحي خاصي از جهان داشته‌اند كه براي مثال مي‌توان به پروژه لون گوگل و اينترنت آزاد فيسبوك اشاره كرد، ولي هزينه بالا و انرژي زيادي كه اين پروژه‌ها تاكنون به خود اختصاص داده‌اند آن‌ها را از تبديل به طرحي همگاني و فراگير بازداشته است.
 

همه چيز درباره اينترنت رايگان ماهواره اي


اوترنت "Outernet" اما ماجراي ديگري است، به گفته بنيان گذاران اين طرح از طريق اوترنت شما تنها با ساخت يا تهيه يك دريافت‌كننده خانگي قادر خواهيد بود كه اطلاعات را به صورت آفلاين و بدون دسترسي به هرگونه اينترنت در اختيار داشته باشيد.اوترنت محصول يك شركت غيرانتفاعي به نام MDIF در نيويورك امريكا است كه توسط ساسا ووچينيج و استوارت اوئرباك بنيان‌گذاري شد و از سال 1995 شروع به كار كرد و هدف آن از آغاز فراهم آوردن دسترسي آزادانه و رايگان اطلاعات براي همه مردم كره زمين بود. اين شركت از همان ابتداي تاسيس شروع به جمع‌آوري و قرار دادن محتواي موجود بر روي اينترنت در ماهواره‌هاي خويش كرد و اكنون پايگاه اطلاعاتي عظيمي را در اختيار دارد كه آن را به رايگان براي همه عرضه مي‌كند.
 

همه چيز درباره اينترنت رايگان ماهواره اي


طرز كار اين سيستم كه به نوعي اينترنت آفلاين است و خود را مكمل اينترنت مي‌داند اين است كه اول محتواي مورد نظر را روي سرورهاي خود بارگذاري مي‌كند و آن را با ماهواره‌هاي قرار داده شده در مدار زمين در ارتباط قرار مي‌دهد. سپس شما با استفاده از ديش خانگي خود يا دريافت‌كننده‌اي كه از خود اين موسسه مي‌توانيد تهيه كنيد، تمام اطلاعات يا هر بخشي كه نياز داريد را بر روي دستگاه‌هاي خويش مانند كامپيوتر، لپ‌تاپ و موبايل دانلود مي‌كنيد و از اين به بعد مانند دسترسي آنلاين به اينترنت ولي به صورت آفلاين مي‌توانيد از آن اطلاعات استفاده كنيد. نوع اين اطلاعات هم محدود به نوع خاصي نيست و همه گونه داده، از ويدئو و موزيك گرفته تا متن و كتاب را مي‌توانيد در آن بيابيد. براي اين كه بهتر طرز عمل اين سيستم را بفهميد مي‌توانيم طرز كار آن را به ساز و كار راديو تشبيه كنيم. اوترنت نيز مانند راديو از امواج راديويي استفاده مي‌كند ولي در فركانسي متفاوت و به جاي آن كه آن امواج را فقط به صوت تبديل كند، آنها را به هرگونه فايلي كه شما نياز داريد تبديل خواهد كرد. سرعت انتقال داده‌ها نيز اكنون 200 مگا بايت در روز است.
 

همه چيز درباره اينترنت رايگان ماهواره اي


دريافت‌كننده انحصاري و جديد اوترنت نيز دستگاهي منحصر به فرد است. اين دستگاه كه لانترن نام دارد استوانه‌اي كوچك است و قابليت دريافت مستقيم اطلاعات را از ماهواره دارد و هر چند ساعت يك‌بار خود را آپديت مي‌كند. علاوه بر اين‌ها، لانترن قابليت شارژ خود را وقتي كه استفاده از نيروي الكتريكي ممكن نيست و با استفاده از سلول‌هاي خورشيدي كه درون آن تعبيه شده نيز دارد. اين دستگاه كه لقب كتابخانه‌ جيبي به خود گرفته است به راحتي قابل حمل است و در هر محيط و هر گونه شرايطي قابل استفاده است. قيمت اين دريافت‌كننده صد دلار است.
 

همه چيز درباره اينترنت رايگان ماهواره اي


شركت‌ها و موسسات زيادي با اوترنت همكاري مي‌كنند، بخش عمده‌اي از توسعه جهاني اوترنت مديون همكاري بانك جهاني و موسسه آيركس با آن است كه حاصل اين همكاري در دسترس قرار گرفتن اوترنت در بسياري از نقاط دنيا از جمله امريكاي شمالي، خاور ميانه كه طبيعتا ايران را نيز در برمي‌گيرد، شمال آفريقا و بخش‌هايي از آسيا است و اين روند توسعه جغرافيايي به شدت و سرعت در حال رشد است به طوري كه به عقيده مديران اين پروژه به زودي در جايجاي كره زمين ديگر نقطه‌اي نخواهد بود كه از دسترسي به اوترنت باز بماند چه وسط صحرا و چه در ميان اقيانوس. سايت‌هاي معتبر ديگري نيز كه عمدتا محتواي خبري، آموزشي و آگاهي بخشي دارند از جمله همكارهاي اوترنت به شمار مي‌روند و آن را در جمع‌آوري محتواي مورد نياز ياري مي‌دهند كه براي مثال مي‌توان به ويكي پديا، سي ان ان، بي بي سي و ده‌ها شركت ديگر اشاره كرد. اين پروژه زبان‌هاي متعددي را به طور كامل پشتيباني مي‌كند كه از اين ميان مي‌توان به انگليسي، فرانسوي، اسپانيايي، آلماني، چيني و عربي اشاره كرد. زبان فارسي هنوز در اين بين قرار ندارد ولي هدف بنيان‌گذاران اوترنت اين است كه به زودي آن را به تمام زبان‌ها در دسترس قرار دهند.
 

همه چيز درباره اينترنت رايگان ماهواره اي
 بر اساس تصوير فوق، مناطق آبي رنگ، مناطقي است كه فعلا تحت پوشش ماهواره‌هاي اوترنت قرار دارند


درباره چرايي و چگونگي انتخاب اطلاعات موجود روي سرورهاي اوترنت هم ساز وكار جالبي وجود دارد. جدا از اطلاعات پايه‌اي كه تا كنون بر روي سرورهاي اين پروژه تعبيه شده‌اند و بيشتر نتيجه همكاري شركاي اوترنت كه قبل‌تر از آنها نام برديم، هستند، اين پروژه وبسايتي طراحي كرده است به نام «تخته سفيد». در اين سايت كاربران لينك اطلاعاتي را كه به نظرشان بايد روي سرورهاي اوترنت قرار بگيرند را پيشنهاد مي‌دهند و ديگر كاربران به هر يك از لينك‌هاي پيشنهادي كه دوست داشته باشند راي مي‌دهند، لينك‌هايي كه بيشترين راي را داشته باشند به ترتيب بر روي سرور قرار مي‌گيرند و اين طرح تا زماني كه تمام اطلاعات مورد نياز همه افراد بر روي سرورها قرار گرفته باشد ادامه خواهد داشت.
 

همه چيز درباره اينترنت رايگان ماهواره اي


از جمله استفاده‌هاي ديگر اوترنت بهره‌گيري از آن در زمان‌هاي اضطراري و به ويژه رخدادهاي طبيعي مانند سيل و زلزله است كه در بسياري مواقع دسترسي به اينترنت را براي مدتي با مشكل مواجه مي‌سازند. با وجود اوترنت ديگر اين مسئله هم جاي نگراني نخواهد داشت و در چنين مواقعي نيز دسترسي هيچ فردي به باقي دنيا قطع نخواهد شد.
 

همه چيز درباره اينترنت رايگان ماهواره اي


با توجه به هزينه هاي بسيار سنگين اجراي اين پروژه قرار است، در مرحله اول تنها امكان برقراري اتصال يك طرفه و دريافت اطلاعات براي كاربران فراهم شود. در مرحله بعد، اين اتصال به يك اتصال دوسويه تبديل خواهد شد كه تمام قابليت هاي اينترنت كنوني را در اختيار مي گذارد.

انتظار مي رود اين پروژه عظيم بيش از چهار ميليارد كاربر جديد را به شبكه اينترنت كنوني متصل كند.


برگشت به تلکس خبرها