تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: زيباكلام: اصولگرايان بدون احمدي‌نژاد توان بازگشت به قدرت را ندارند
چهارشنبه، 30 مهر 1393 - 13:08     کد خبر: 20873

دولت بهار: اصولگرايان همواره پايگاه ضعيفي نسبت به اصلاح‌طلبان داشته‌اند ولي شخص احمدي‌نژاد پايگاه اجتماعي بسيار قوي‌تري از كل جريان اصولگرا دارد بنابراين به‌نظر مي‌آيد كه اصولگرايان و حتي پايداري‌ها هم در انتها به اين واقعيت برسند كه بدون هماهنگي با احمدي‌نژاد توان بازگشت به عرصه قدرت را ندارند.

آرمان- احسان اسقايي: اين باراصولگرايان كمي زود شروع كرده‌اند. از طرفي احمدي‌نژاد در حال ديدار با بزرگان است؛ چند روز پيش با آيت‌ا... سيدحسن خميني ديدار كرد و خبرهايي نيز از قصد او براي ديدار با حجت‌الاسلام خاتمي و حجت‌الاسلام ناطق نوري به گوش مي‌رسد. پايداري‌ها هم بيكار ننشسته‌اند و اين بار قصد دارند خود را محور جريان اصولگرا معرفي كنند. دكتر صادق زيباكلام استاد دانشگاه و فعال سياسي در گفت‌وگو با آرمان مطرح مي‌كند كه اين رفتارها نشان از ورود احمدي‌نژاد به عرصه انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري دارد. زيباكلام تاكيد مي‌كند: اگر روحاني در پرونده هسته‌اي پيروزي به‌دست نياورد، آنگاه اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري يك رقيب سرسخت پيش روي روحاني خواهند ديد. رقيبي كه آرام در كناري نشسته و به رصد تحركات روحاني مشغول است. متن گفت‌وگوي صادق زيباكلام با آرمان را در ادامه مي‌خوانيد:
به نظر مي‌رسد جريان اصولگرا بعد از شكستي كه درانتخابات رياست‌جمهوري پذيرا شد، اين‌بار قصد دارد به‌صورت هماهنگ به انتخابات ورود پيدا كند. چه چيز باعث شده كه آنها تصميم بگيرند براي اين اقدام به برگزاري نشست مشترك اقدام كرده و شعار تصميم واحد سر دهند؟
در انتخابات 24خرداد جناح اصولگرا به‌‌رغم حضور در مجلس و دولت، شكست سختي را بنا به‌دلايل مختلف از جمله عملكرد ضعيف دولت گذشته و عدم‌هماهنگي با يكديگر و همچنين اختلافات دروني متحمل شد؛ پس براي انتخابات مجلس دهم، اصولگرايان به اين فكر افتاده‌اند كه اين‌بار به‌صورت تشكيلاتي‌تر به عرصه بازگردند. بازگشتي كه به نظر مي‌رسد از هيچ‌گونه ضابطه‌اي برخوردار نيست.
به نظر مي‌آيد همه جريان‌هاي اصولگرا اعم از پايداري و موتلفه در اين گردهمايي به‌دنبال وحدت هستند؛ چگونه اين بازگشت را بدون ضابطه مي‌دانيد؟
به اين دليل كه هر گروهي در شرايط فعلي، به جاي اينكه بخواهد به صورت شتاب‌زده و با بوق و كرنا نشستي برگزار كند، حداقل بايد در محافل خصوصي خود جلساتي را برگزار مي‌كرد و از خود مي‌پرسيد كه چه شد راي بالاي احمدي‌نژاد در سال84 تنها در 8سال به پايين‌ترين ميزان ممكن در ميان رقباي روحاني يعني 4ميليون رسيد و اگر آنها يك جواب خوب براي اين سوال پيدا مي‌كردند و به يك نتيجه‌گيري واحد مي‌رسيدند، تاثيربيشتري داشت تا اينكه شتاب‌زده دست به برگزاري چنين نشست‌هايي بزنند.
به نظر مي‌رسد تندروها از هم‌اكنون درنظر دارند رهبري سياسي ائتلاف وحدت اصولگرايان را برعهده بگيرند. چرا اصولگرايان اين‌بار با محوريت پايداري‌ها اقدام به مطرح كردن بحث وحدت كردند؟
همان‌طور كه اشاره كرديد، نكته قابل توجه اين است كه در اين ميان تندروهاي جريان اصولگرا خود را محور اين جريان دانسته و مي‌كوشند حتي ميانه‌روها را يا از دور خارج كرده يا با خود همراه سازد. اصولگرايان مي‌كوشند زمينه بازگشت خود را به قدرت فراهم كنند ولي متاسفانه به‌جاي اينكه از تندرو‌ها فاصله بگيرند و زمينه را براي روي كارآمدن همه طيف‌ها فراهم كنند، رو به سمت پايداري آورده‌اند، بدون اينكه متوجه باشند اصولگرايان چندان در سال‌هاي اخير خوب عمل نكرده‌اند كه مردم به آنها اقبال لازم را داشته باشند. چه برسد به تندروهاي آنها كه سال‌هاست براي مردم شناخته شده اند.
شاهد هستيم اطرافيان درجه يك احمدي‌نژاد و خود او به اين نشست دعوت نشده بودند. يعني آنها را ديگر عضوي از جريان اصولگرايي نمي‌دانند؟
بالاخره با ضربه‌اي كه اصولگرايان از جانب آنها خوردند اين حس به وجود آمده كه براي فراهم شدن حضور اين جريان بايد براي مدتي آنها را از خود دور كنند تا جايي كه گاه اعلام مي‌كنند احمدي‌نژاد اساساً وهيچ‌گاه اصولگرا نبوده است. آن هم به اين دليل كه هيچ‌گاه درطول دوران مسئوليت خود نامي از اصولگرايي نبرده است. عدم دعوت از جريان احمدي‌نژاد تحليلي است كه ناشي از شتابزدگي تصميمات اين جريان دارد.
به نظر مي‌رسد احمدي‌نژاد قصد فعال شدن در انتخابات مجلس دهم را دارد. ممكن است اين موضوع تحقق پيدا كند؟
بله. محمود احمدي‌نژاد هم بيكار ننشسته و قصد دارد دوباره به عرصه سياسي بازگردد. تحركات اخير او نشان مي‌دهد كه قصد دارد در انتخابات پيش‌رو و در مجلس آينده به‌صورت فعالانه وارد شده و احتمالا در يك برنامه طولاني‌مدت نيز در فكر شركت در انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم است. اصولگرايان همواره پايگاه ضعيفي نسبت به اصلاح‌طلبان داشته‌اند ولي شخص احمدي‌نژاد پايگاه اجتماعي بسيار قوي‌تري از كل جريان اصولگرا دارد بنابراين به‌نظر مي‌آيد كه اصولگرايان و حتي پايداري‌ها هم در انتها به اين واقعيت برسند كه بدون هماهنگي با احمدي‌نژاد توان بازگشت به عرصه قدرت را ندارند.
يعني ديدارهاي اخير احمدي‌نژاد با بزرگان هم در همين راستا تعريف مي‌شود؟
تحركات اخير احمدي‌نژاد در ملاقات با بزرگان عرصه سياست در ايران نشان مي‌دهد او براي شركت درانتخابات رياست‌جمهوري آينده قصد نقش‌آفريني دارد و بعيد هم نيست كه قصد داشته باشد به‌صورت مستقيم وارد گردونه انتخابات شود.
اگر احمدي‌نژاد بخواهد در انتخابات رياست‌جمهوري آينده شركت كند، فضا را براي دكتر روحاني در آن زمان، چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
در اين صورت انتخابات آينده به عرصه رويارويي روحاني و احمدي‌نژاد تبديل خواهد شد و اگر قرار است امروز كار مهمي شود كه فردا شاهد حضور كسي از جناح اصولگرا نباشيم تا براي روحاني دردسر ايجاد كند، دولت بايد تمام توان خود را روي حل و فصل پرونده هسته‌اي بگذارد. پيروزي روحاني در اين زمينه يعني حذف احمدي‌نژاد از گردونه انتخابات رياست‌جمهوري آينده و اگر روحاني نتواند در پرونده هسته‌اي نقش‌آفريني كند و نتواند تا قبل ازانتخابات رياست‌جمهوري آينده به يك توافقنامه جامع و مانع با غرب برسد آنگاه بايد شاهد يك رقيب نه‌چندان ضعيف به‌نام احمدي‌نژاد باشد.


برگشت به تلکس خبرها