تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: اوج هيجان در يك هشتم نهايي اروپا با فينال‌هاي زودرس
سه شنبه، 4 اسفند 1394 - 12:24     کد خبر: 223991

دولت بهار: با دو ديدار شبه فينال در مرحله يك هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا، هيجان به مستطيل سبز در فوتبال اروپا بازمي‌گردد.

ايسنا: دور يك هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا، امشب با برگزاري دو ديدار بسيار حساس، تمام نگاه‌ها را به خود معطوف خواهد كرد. دو ديداري كه مي‌توانست فينال اين دوره از رقابت‌ها باشد ولي در مرحله يك هشتم نهايي قرار گرفته است تا هواداران فوتبال از ديدن آن لذت ببرند.

 

آرسنال – بارسلونا

يك ديدار تكراري كه در چند سال گذشته نيز بارها شاهد آن بوديم، تقابل آرسنال ونگر با بارسلونا بوده است. جايي كه تيم انگليسي معمولا كارنامه ضعيفي برابر بارسلونا از خود ثبت كرده است. اين دو تيم براي سومين بار است كه در مرحله حذفي ليگ قهرمانان برابر هم به ميدان مي‌روند. در دو دوره قبلي بارسلونا توانسته با حذف آرسنال راهي مرحله بعد شود. همچنين يك بار نيز اين دو تيم در فينال ليگ قهرمانان 2006 به مصاف هم رفتند كه بارسلونا در حالي كه يك بر صفر عقب بود، با نتيجه 2 بر يك به پيروزي رسيد و قهرمان اروپا شد.

 

ديدارهاي گذشته

آرسنال سال 2010 موفق شد با نتيجه 2 بر يك بارسلونا را شكست دهد، آن‌ هم در حالي كه ابتدا با گل نيمه نخست داويد ويا عقب افتاد ولي با دو گل روبين فان پرسي و آندري آرشاوين، آرسنال توانست به برتري برسد. ونگر اين هفته عنوان كرد اين ديدار مي‌تواند الهام‌بخش آن‌ها براي شكست دوباره بهترين تيم حال حاضر فوتبال جهان باشد.

 

 
اوج هيجان در يك هشتم نهايي اروپا با فينال هاي زودرس
آرسنال بارسلونا

 

همچنين بارسلونا در ديدار برگشت توانست 3 بر يك آرسنال را شكست دهد. ديداري كه مسي توانست 2 گل در آن به ثمر برساند. سال قبل از آن، بارسلونا موفق شد با نتيجه 4 بر يك در مرحله يك چهارم نهايي حكم حذف شاگردان ونگر را از ليگ قهرمانان امضا كند. اما معروف‌ترين ديدار دو تيم به فينال 2006 ليگ قهرمانان در استادوفرانس پاريس بازمي‌گردد؛ جايي كه آبي‌ اناري‌ها با دو گل ساموئل اتوئو و جوليانو بلتي توانست گل سول كمپل را پاسخ دهند و براي دومين بار قهرمان ليگ قهرمانان اروپا شوند. البته آرسنال در آن فينال معروف با اخراج ينس لمن دروازه‌بان خود، 10 نفره بازي كرد. همچنين اولين ديدار دو تيم نيز در ليگ قهرمانان به سال 2000 بازمي‌گردد. جايي كه ديدار دو تيم در اسپانيا با تساوي يك بر يك به پايان رسيد ولي در لندن توانست با نتيجه 4 بر 2 آرسنال را شكست دهد كه انريكه سرمربي فعلي بارسلونا در هر دو ديدار به ميدان رفت.

 

آرسنال اميدوار است كه براي اولين بار بعد از سال 2010 به جمع 8 تيم پاياني ليگ قهرمانان راه يابد. آن‌ها براي شانزدهمين بار است كه توانستند به مرحله حذفي ليگ قهرمانان راه يابند. پيروزي 3 بر صفر برابر المپياكوس باعث شد آن‌ها به اين مهم برسند. البته اين را در نظر گرفت كه آرسنال از 4 ديدار اول خود متحمل سه باخت شد و كمتر كسي فكر اين را مي‌كرد كه آن‌ها بتوانند جواز صعود به مرحله حذفي را به دست آورند.

 

آرسنال هر سه ديدار خانگي مرحله حذفي خود در ليگ قهرمانان را با شكست به پايان رسانده است. دو بار برابر بايرن مونيخ و يك بار برابر موناكو. با اين حال كارنامه آن‌ها برابر تيم‌هاي اسپانيايي در لندن درخشان است. كسب 8 پيروزي، 3 تساوي و تنها 2 شكست گواهي بر اين ادعاست. آرسنال از 8 ديدار برابر تيم‌هاي اسپانيايي، 5 بار را با صعود به مرحله بعد جشن گرفته است و در سه تقابل شكست خورده است. آخرين باري كه آن‌ها موفق شدند يك تيم اسپانيايي را در ليگ قهرمانان حذف كنند، سال 2009 بود كه ويارئال را از اين جام كنار زدند. آرسنال علاوه بر اينكه فينال ليگ قهرمانان را به بارسلونا در سال 2006 باخت، در فينال جام برندگان 1995 برابر ساراگوسا و سال 1980 در فينال جام برندگان برابر والنسيا هم شكست خورد.

 

بارسلونا

سرگروه گروه E ليگ قهرمانان يكي از دو تيم بدون شكست اين فصل اروپاست. اين باشگاه كاتالاني اميدوار است براي نهمين بار پياپي به جمع 8 تيم پاياني ليگ قهرمانان راه يابد. بارسلونا برابر تيم‌هاي انگليسي در خارج از خانه به 8 برد، 8 تساوي و 14 شكست رسيده است. آن‌ها در تقابل‌هايي هم كه با تيم‌هاي انگليسي داشتند 13 بار صعود كردند و 10 بار هم حذف شدند. بارسلونا علاوه بر اينكه آرسنال را در فينال 2006 اروپا شكست داد توانست دو بار هم منچستريونايتد را در دو فينال 2009 و 2011 شكست دهد ولي سال 1991 برابر يونايتد در جام برندگان اروپا با نتيجه 2 بر يك شكست خوردند.

 

 
اوج هيجان در يك هشتم نهايي اروپا با فينال هاي زودرس
آرسنال بارسلونا

 

تقابل ليونل مسي و پتر چك، همه فلش‌هاي دوربين تلويزيوني را معطوف خود كرده است. مسي تاكنون نتوانسته دروازه پترچك را باز كند. اين ناكامي زماني كه چك دروازه‌بان چلسي بود ثبت شد. مسي حتي از روي نقطه پنالتي هم نتوانست اين طلسم را بشكند و ضربه پنالتي او برابر چلسي و چك به ديرك دروازه اصابت كرد. بايد ببينيم بهترين بازيكن سال 2015 جهان اين طلسم را مي‌شكند يا خير. 6 بار تاكنون مسي برابر چك قرار گرفته كه هنوز نتوانسته دروازه اين دروازه‌بان را باز كند.

 

توماس فرمالن مدافع بلژيكي بارسلونا قبلا در تيم آرسنال بازي مي‌كرد و از اين تيم راهي بارسلونا شد.

آلكسيس سانچس 141 بازي براي بارسلونا انجام داد و 47 گل ثبت كرد. او حالا با ارسنال برابر تيم سابق خود قرار گرفته است.

آرسنال در 18 ديدار قبلي خود به 11 برد، 2 شكست و 5 تساوي رسيده است. دني ولبك بعد از ماه‌ها مصدوميت مشكلي براي همراهي توپچي‌هاي لندني ندارد. بارسلونا 32 بازي است كه طعم شكست را نچشيده، آخرين باخت آن‌ها به شكست 2 بر يك برابر سويا بازمي‌گردد. همچنين لوئيس سوارس با 15 بار گلزني در 9 ديدار اخير بارسلونا بهترين گلزن اين تيم بوده و در صدر گلزنان ليگا قرار گرفت. ليونل مسي هفته قبل مرز 300 گل را در لاليگا پشت سر گذاشت و اكنون آماده اين ديدار حساس است.

 

يوونتوس – بايرن مونيخ

ديگر ديدار حساس اين مرحله را يوونتوس و بايرن مونيخ در تورين برگزار مي‌كنند. يوونتوس نايب قهرمان دوره قبل و صدرنشين فعلي ليگ ايتاليا برابر صدرنشين بوندسليگا قطعا يكي از مهيج‌ترين ديدارهاي اين مرحله را برگزار خواهند كرد كه يكي از اين دو تيم بايد با اين جام وداع كنند. يوونتوس قهرمان دو دوره ليگ قهرمانان است ولي بايرن مونيخ 5 بار به اين مهم رسيده است.

 
اوج هيجان در يك هشتم نهايي اروپا با فينال هاي زودرس
بايرن مونيخ يوونتوس

 

اين ديدار همچنين بازگشت آرتورو ويدال شيليايي هافبك بايرن به تيم سابق خود را نشان مي‌دهد. همچنين كومان ديگر ستاره جوان بايرن نيز كه از يوونتوس به بايرن پيوسته است فرصت ملاقات مجدد با هم‌تيمي‌هاي سابقش را دارد. از طرفي مانژوكيچ كروات نيز كه اكنون در يوونتوس بازي مي‌كند برابر هم‌تيمي‌هاي سابقش در بايرن به ميدان خ واهد رفت.

 

اين دو تيم در سال 2013 نيز برابر هم به ميدان رفتند كه در مرحله يك چهارم نهايي رقابت‌ها بود و بايرن در مجموع با برتري 2 بر صفر صعود كرد.

 

بايرن مونيخ هر سه ديدار قبلي برابر يوونتوس را با برد به پايان رسانده است كه شامل يك پيروزي 4 بر 2 در دسامبر 2009 در تورين است. بوت دروازه‌بان، بوليچ، گومز و تيموسچوك گلزنان بايرن در اين ديدار بودند. در طرف مقابل يوونتوس در 8 ديدار قبلي مقابل بايرن به سه برد دست يافته است و 4 برد نصيب بايرن شده و يك بار نيز ديدار دو تيم برنده‌اي نداشته است. آخرين برد يوونتوس برابر بايرن به سال 2005 بازمي‌گردد، يعني بيش از يك دهه پيش كه بانوي پير با 2 گل ترزگه به برتري 2 بر يك برابر بايرن دست يافت. يوونتوس كه به صدر جدول سري A صعود كرده است 16 ديدار است كه طعم شكست را نچشيده، 15 بار و يك تساوي از تيم آلگري تيمي مخوف ساخته است. همچنين شاگردان ماسيميليانو آلگري كه اين هفته برابر بولونيا به تساوي بدون گل دست يافتند، در 45 ديدار اخير خود تنها دو بار شكست خوردند.

 

 
اوج هيجان در يك هشتم نهايي اروپا با فينال هاي زودرس
بايرن مونيخ يوونتوس

 

يوونتوس دو بار در فينال اروپا به تيم‌هاي آلماني باخته، يك بار به هامبورگ در سال 83 و يك بار به دورتموند در سال 97. در بين اين دو مقطع زماني آن‌ها توانستند با برتري 6 بر يك برابر دورتمون در سال 93، قهرمان جام يوفا شوند. از طرف مقابل بايرن مونيخ بر خلاف تيم ملي آلمان كه هميشه برابر تيم ملي ايتاليا شكسته خورده، نتايج خوبي برابر تيم‌هاي باشگاهي ايتاليايي گرفته است. 7 برد، سه تساوي و يك باخت سهم ديدارهاي خارج از خانه بايرن برابر تيم‌هاي ايتاليايي بوده است. اين را هم نبايد فراموش كرد كه بايرن فينال سال 2010 ليگ قهرمانان را به اينتر مورينيو 2 بر صفر باخت.

 

گوارديولا سرمربي فصل آينده يونايتد در سال 92 براي اولين بار با يك تيم ايتاليايي بازي كرد. اين مربي آن سال عضو بارسلونا بود و توانست با برتري يك بر صفر برابر سامپدوريا، قهرمان ليگ قهرمانان شود. گوارديولا همچنين دو سال در برشيا و رم در فوتبال ايتاليا بازي كرد و با جو اين كشور بيگانه نيست.

 

بايرن مونيخ با گل‌هاي بيشماري كه مولر و لواندوفسكي به ثمر رسانده با قدرت در صدر جدول بوندسليگا است و به نظر قهرماني اين تيم در آلمان قطعي است ولي گوارديولا نمي‌خواهد در سال آخر در بايرن بدون قهرماني در اروپا مونيخ را ترك كند. او به خوبي مي‌داند هاينكس قبلا با بايرن به اين افتخار رسيده و كسي از او قهرماني بوندسليگا نمي‌خواهد بلكه هواداران بايرن منتظر قهرماني در اروپا هستند. آلگري و يوونتوس نيز مي‌دانند كه تكرار موفقيت سال قبل يعني دو قهرماني داخلي و نايب قهرماني ليگ قهرمانان كار آساني نيست ولي عملكرد باثبات آن‌ها در ديدارهاي گذشته اين نويد را به فوتبال‌دوستان ايتاليايي داده است كه آن‌ها به هيچ وجه حريف آساني برابر بايرن نخواهند بود.

 

 
اوج هيجان در يك هشتم نهايي اروپا با فينال هاي زودرس
بايرن مونيخ يوونتوس

 

سه‌شنبه

آرسنال – بارسلونا، ورزشگاه امارات

يوونتوس – بايرن مونيخ، ورزشگاه تورين


برگشت به تلکس خبرها