تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: حمايت آمريكا از رويايي كه تعبير نشد؛‌ پرونده پژاك
سه شنبه، 8 تیر 1395 - 15:25     کد خبر: 278700

دولت بهار: پيش از آنكه عمليات‌هاي نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تروريست‌هاي پژاك را به داخل خاك كردستان عراق عقب راند، اين گروهك با پشتيباني اطلاعاتي و تجهيزاتي آمريكا رويايي تعبير نشدني در سر داشت.

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنيم، عمليات‌هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در سال‌هاي گذشته در نهايت منجر به ريشه‌كني كامل تروريست‌هاي حزب زندگي آزاد در كردستان (پژاك) از منطقه شمال‌غرب كشورمان شد.

پيش از آن تروريست‌ها با ايجاد پايگاه‌هايي توانسته بودند منطقه عمومي خوي، سلماس، ماكو، منطقه چالدران در اروميه و منطقه دالام پرداغ، اشنويه و پيرانشهر تا سردشت، پايگاه‌هايي را ايجاد كرده و نام اين منطقه را هم «مديا» گذاشته بود؛ يعني منطقه آزادشده‌اي كه بستر اوليه كردستان بزرگ است.

اين ترويست‌ها با حمايت‌هاي لجستيكي و اطلاعاتي آمريكا و اسرائيل دست به عمليات عليه تماميت ارضي كشورمان مي‌زدند، عمليات‌هايي كه علاوه بر ايجا ناامني در منطقه مرزي شمال غربي منجر به شهادت ده‌ها تن از فرزندان ايران طي سال‌هاي گذشته بود.

هم آمريكا و هم گروهك تروريستي پژاك هر گونه همكاري با يكديگر را تكذيب كرده‌اند. دولت باراك اوباما، از فوريه 2009 پژاك را جزو گروه‌هاي تروريستي قرار داده، ‌دارايي‌هاي احتمالي آن را در آمريكا مسدود و تجارت شهروندانش با اين سازمان را ممنوع اعلام كرده است.

مقامات آمريكايي پيوندهاي اين سازمان با حزب كارگران كردستان (پ‌ك‌ك) كه از سال 1997 جزو سازمان‌هاي تروريستي قلمداد مي‌كند، را دليل جاي گرفتن پژاك در ليست تروريستي اعلام كرده است. اما واقعيت اين است كه اين اقدام پس از افشاي رابطه آمريكا و اسرائيل با پژاك و سرو صداي بسياري كه در تركيه به پا شد انجام گرفت.

سيمور هرش، روزنامه‌نگار شناخته شده آمريكايي، در مقاله‌اي كه 27 نوامبر 2006 در روزنامه نيويوركر با عنوان «اقدام بعدي» منتشر كرد، پرده از روابط آمريكا و اسرائيل با پژاك برداشت. وي نوشت:

«در شش ماه گذشته، اسرائيل و آمريكا در حمايت از يك گروه كرد به نام حزب زندگي آزاد در كردستان (پژاك) با يكديگر همكاري كرده‌اند. يك مقام مشاور كه به پنتاگون نزديك است به من گفت كه اين گروه «به عنوان بخشي از تلاش براي يافتن ابزار‌هاي مختلف به منظور فشار به ايران» حملات پنهاني در داخل مرزهاي اين كشور انجام مي‌دهد.»

اين مشاور دولت آمريكا گفت كه اسرائيل «تجهيزات و آموزش» در اختيار گروه پژاك قرار مي‌دهد. به اين گروه همچنين «ليستي از اهداف كه بايد در داخل ايران هدف قرار دهند،‌ ارائه شده است.»

در 18 آوريل 2006، دنيس كوجينيچ (Denis Kucinich)، نماينده كنگره آمريكا، در نامه‌اي به جرج دبيلو بوش، رئيس‌جمهور آمريكا، به حمايت آمريكا از پژاك اذعان مي‌كند. وي نوشت:

گزارش‌هايي وجود دارند مبني بر اينكه آمريكا در حال ايجاد اپوزيسيون و حمايت از عمليات‌هاي نظامي در ايران است كه توسط گروه‌هاي شورشي و گروه‌هاي اقليت‌هاي قومي كه برخي‌شان در داخل عراق فعاليت‌ مي‌كنند، است.

حزب زندگي آزاد در كردستان (پژاك) يكي از اين گروه‌هاي است. پژاك در منطقه كردستان عراق، در فاصله چندين كيلومتري از مرز ايران، مستقر شده و بر اساس مقاله‌اي كه در 3 آوريل 2006 در روزنامه واشنگتن‌‌تايمز منتشر شده، حملاتي را از سال 2004 تاكنون عليه اين كشور انجام داده است.

نماينده كنگره آمريكا در ادامه با اشاره به مقاله جيم لوب (Jim Lobe) و نيز اعترافات فيليپ جيرالدي (Philip Giraldi)،‌مأمور سابق سيا، از حمايت‌هاي آمريكا از گروهك منافقين نيز پرده برداشته و مي‌گويد:

مجاهدين خلق، يك گروه ضد حكومتي ايراني،‌ كه وزارت خارجه آن را از سال 1997 در ليست گروه‌هاي تروريستي قرار داده يكي ديگر از گروه‌هاي ضد حكومتي است كه از كمك‌هاي آمريكا برخودار گشته.

وي در ادامه نسبت به اين گونه اقدامات دولت آمريكا معترض گشته و بيان مي‌كند كه «حمايت آمريكا از اقدامات شوروشي در ايران قابل تحمل نيست. شما بارها اعلام كرده‌ايد كه در به اصطلاح «جنگ عليه تروريسم» گروه‌هاي شوروشي غيرقانوني هدف قرار مي‌گيرند.»

اما پيش از آن و در سال 2004 و درست يك سال پس از اشغال نظامي عراق توسط آمريكا، روزنامه واشنگتن پست و خبرگزاري رويترز گزارش‌هايي منتشر كردند كه بر طبق آن نيروهاي سازمان تازه تأسيس پژاك را در حالي كه سلاح‌هاي آمريكايي در دست داشتند، در اطراف پايگاه نظامي ايالات متحده در سليمانيه عراق رويت كردند.

به دليل ارتباط بين پژاك و پ‌ك‌ك، افشاگري‌هاي هارش منجر به جنجال بزرگي در رسانه‌هاي تركيه گرديد. راس ويلسون (Ross Wilson)، سفير آمريكا در تركيه، بالافصله با انشار بيانيه‌اي هر گونه كمكي به پژاك را تكذيب كرد. وي همچنين در پيامي محرمانه به واشنگتن در دسامبر 2007 (كه بعدها توسط ويكي‌ليكس افشاء شد) از دولت آمريكا خواست پژاك را به صورت رسمي در ليست تروريستي قرار دهند، اقدامي كه تا دو سال انجام نگرفت.

جميل باييك (Cemil Bayik) يكي از فرماندهان ارشد گروه تروريستي پ‌ك‌ك در مصاحبه‌اي با خبرگزاري فرانسه اذعان كرد كه مقامات آمريكايي با پژاك ارتباط داشته‌اند اما حمايتي از اين گروه نداشته‌اند.

اما در حاليكه مقامات آمريكايي در حال انكار ارتباط با تروريست‌هاي پژاك بودند و سفير اين كشور در تركيه مصرانه خواهان گنجانده شدن نام اين گروهك در ليست تروريستي بود، روزنامه واشنگتن‌پست فاش ساخت كه رهبر پژاك در آمريكا به سر مي‌برد.

اين روزنامه در 4 آگوست 2007 نوشت: «رئيس بزرگترين گروه مخالف كرد ايران خواهان دريافت حمايت سياسي و نظامي آمريكا براي سرنگون كردن رژيم اسلامي ايران و ايجاد يك حكومت دموكراتيك و فدرال در تهران است.»

رحمان حاجي‌احمدي، رهبر حزب زندگي آزاد كردستان كه سه سال از تأسيش مي‌گذرد، در اولين سفر خود به واشنگتن به روزنامه واشنگتن‌پست گفت كه ايران در داخل با چالش كردها، آذري و ديگر گروه‌هاي محروم اقليتي مواجه است.

حاجي‌احمدي گفت پژاك ارتباط محدودي با دولت آمريكا دارد اما وي از واشنگتن مي‌خواهد كه در زمينه حقوق بشر فشار بيشتري به ايران وارد كند. وي همچنين اعلام كرد كه گروهش از كمك‌هاي نظامي و مالي آمريكا براي پيشبرد جنگ با ايران استقبال مي‌كند.

«ما يقينا با تسليحات و مهماتي كه اكنون در اختيار داريم نمي‌توانيم حكومت ايران را سرنگون كنيم. هر گونه كمك مالي و نظامي كه مسير دستيابي ايران به يك دموكراسي واقعي را تسهيل كند،‌ بالاخص از جانب آمريكا،‌ مورد استقبال بسيار ما واقع خواهد شد.»

در حاليكه آمريكا از سال 2009 گروهك پژاك را در ليست سازمان‌هاي تروريستي قرار داده اما رسانه‌ها در سال 2011 از ديدار مقامات نظامي آمريكايي در عراق با اعضاي پژاك خبر دادند.

در ماه آگوست سال 2011 چهار مقام نظامي آمريكا در كردستان عراق با اعضاي پژاك، پ‌ك‌ك و همچنين نمايندگان حزب دموكرات كردستان ديدار كرده بودند.

در اين ديدار، مقامات نظامي آمريكا وعده كمك‌هاي تسليحاتي و مالي به پژاك دادند. آمريكا همچنين مين‌هاي انفجاري كمنترل از راه دور و تجهيزات ارتباطاتي در اختيار اعضاي اين گروه قرار داد.


برگشت به تلکس خبرها