تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: چگونه از خطرات «واي فاي» در امان بمانيم؟
جمعه، 22 اسفند 1393 - 23:37     کد خبر: 36606

دولت بهار: افرادي كه به لپ تاپ، تلفن همراه هوشمند و تبلت‌ها معتاد هستند در مورد خطرات واي‌فاي هشدار‌ها را جدي بگيرند. بررسي محققان جهاني نشان مي‌دهد كه استفاده از اينترنت واي‌فاي سلامت شما را تهديد مي‌كند.

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنيم، اگر از كاربران مشتاق اينترنت سؤال كنيد كه يكي از اختراعات مهم بشر چيست، به‌طور حتم بين گزينه‌هاي مختلف از واي فاي هم نام مي‌برند. اينترنت پر سرعت و بدون سيم به راحتي ما را به دنياي مجازي بزرگي متصل مي‌كند تا با افراد مختلف در ارتباط باشيم و اطلاعات مورد نيازمان را راحت‌تر و بدون نياز به كابل و سيم دريافت كنيم. اما در مورد سلامت اين اينترنت‌ها حرف و حديث‌هايي وجود دارد.

شايد برايتان جالب باشد بدانيد كه تكنولوژي واي‌فاي براي اولين بار در سال ۲۰۰۷ به دنياي مجازي معرفي شد و از آن زمان تا كنون محققان هم بيكار ننشسته‌اند و تحقيقات مختلفي انجام داده‌اند كه نتايج اين پژوهش‌ها تا حدودي شما را متعجب مي‌كند. واي‌فاي مي‌تواند اثرات منفي مختلفي را بر سلامت مغز بر جاي بگذارد كه اين موضوع در مورد كودكان بيشتر اهميت دارد. سردرد، خستگي، اختلالات خواب، مشكلات گوارشي، اختلال در عملكرد مغز و حافظه، استرس و حتي افسردگي را به واي فاي و اشعه‌هاي آن نسبت مي‌دهند. پس بعضي از خطرات را جدي بگيريد و خودتان را از صبح تا شب به اينترنت بي‌سيم واي فاي وابسته نكنيد.

ارتباط واي فاي با بي‌خوابي

تا به حال برايتان پيش آمده كه شب‌ها بعد از ساعت‌ها كار كردن با اينترنت گوشي موبايل بي‌خوابي سراغتان آمده باشد؟ البته اين موضوع مشكل تازه‌اي نيست و پژوهشگران از سال ۲۰۰۷ درمورد ارتباط بين واي فاي و تاثير آن بر الگوي خواب تحقيقاتي را انجام داده‌اند. نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد امواج با طول موج پايين كه از تلفن‌هاي همراه ساطع مي‌شود، بر خواب شما تاثيرگذار است. در واقع افرادي كه در معرض اشعه‌هاي الكترومغناطيسي قرار دارند در الگوي خوابشان تغييرات قابل توجهي ديده مي‌شود و نسبت به سايرين دير‌تر به خواب مي‌روند.

اين پرتو‌ها بر مغز تاثير مي‌گذارند. بنابراين متخصصان به شما توصيه مي‌كنند هنگام خواب تلفن همراه باامواج واي فاي را نزديك خودتان قرار ندهيد يا هنگام خواب مودمتان را خاموش كنيد تا هيچ سيگنالي در اطراف شما وجود نداشته باشد و در برنامه خوابتان مشكلي ايجاد نشود. در بسياري از افراد كمبود خواب احتمال بروز ساير مشكلات جدي و بيماري‌هاي ديگري را به دنبال دارد. افسردگي يا فشار خون بالا هم با نداشتن خواب كافي در ارتباط است.

تاثير منفي بر رشد كودكان

وقتي كودكان به‌طور مداوم در معرض اشعه‌هاي واي فاي قرار مي‌گيرند در سيستم رشد آن‌ها اختلالاتي ايجاد مي‌شود. يافته‌هاي پژوهشگران استراليايي اين گفته را تاييد مي‌كند. در حقيقت اين اشعه‌ها سنتز پروتئين‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد و بدين ترتيب در فرآيند رشد مشكلاتي به‌وجود مي‌آورد. در نتيجه ممكن است كودكان و نوجوان در سنين رشد پيشرفت قابل توجهي نداشته باشند و نسبت به ساير همسن و سالانشان كوتاه‌تر بمانند. بنابراين به والدين توصيه مي‌شود در مورد استفاده فرزندانشان از اينترنت واي فاي محدوديت‌هايي در نظر بگيرند تا كودكان از صبح تا شب مشغول كار كردن با انواع و اقسام وسايل الكترونيكي مانند موبايل، تبلت و لپ‌تاپ نباشند.

تاثير در باروري مردان و زنان

شايد به گوشتان رسيده باشد كه گرماي ايجاد شده در لپ‌تاپ‌ها در طولاني مدت بر قدرت باروري مردان تاثير مي‌گذارد. در حال حاضر پژوهشگران به مردان هشدار مي‌دهند كه در زمينه بروز مشكلات باروري فقط لپ‌تاپ‌ها را مقصر ندانند. نتايج بررسي‌هاي انجام شده آزمايشگاهي نشان مي‌دهد كه قرار گرفتن درمعرض اشعه‌هاي واي فاي تاثيرات منفي بر جاي مي‌گذارد.
نكته ديگر اين است كه فقط مردان در معرض ناباروري قرار ندارند، بلكه واي فاي قدرت باروري خانم‌ها را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد. در نتيجه جنين شكل نمي‌گيرد. علاوه بر اين يك موسسه پژوهشي سوئدي كه در اين زمينه تحقيقاتي انجام داده به خانم‌هاي باردار هم توصيه مي‌كند كه با اينترنت بي‌سيم به دستگاه‌هاي الكترونيكي مختلف متصل نشوند و خودشان را از محيط‌هايي كه اشعه واي فاي وجود دارد دور نگه دارند.

با سرطان ارتباط دارد؟

يكي از سؤالاتي كه بعضي از كاربران واي فاي را نگران كرده در مورد احتمال سرطان‌زا بودن واي فاي است. در واقع سرطان‌زا بودن واي فاي هنوز به اثبات نرسيده و در اين زمينه اتفاق نظر مشخصي درميان پژوهشگران و محققان جهاني وجود ندارد. با اين وجود نتايج بررسي‌ها روي نمونه‌هاي آزمايشگاهي نشان مي‌دهد قرار گرفتن در معرض اشعه‌هاي الكترومغناطيسي احتمال بروز تومور‌هاي سرطاني را افزايش مي‌دهد. به هر حال هنوز تحقيقات كمي روي نمونه‌هاي انساني صورت گرفته است.

اختلال در عملكرد مغز

تحقيقات پژوهشگران نشان مي‌دهد كودكاني كه در معرض اشعه‌هاي واي فاي قرار دارند نسبت به سايرين تمركز كمتري داشته و مغزشان عملكرد پايين‌تري دارد. دليلش اين است كه واي فاي، فعاليت‌هاي مغز را تحت تاثير قرار مي‌دهد. البته فقط كودكان نيستند كه مغزشان تحت تاثير اشعه‌ها قرار مي‌گيرد، بلكه واي فاي زنان را بيش از مردان مورد هدف قرار مي‌دهد. در يك تحقيق ۱۵ مرد و۱۵ زن داوطلب مورد بررسي قرار گرفتند و براي همه آزمون مشابهي براي سنجش حافظه در نظر گرفته شد. در ابتدا همه آن‌ها در شرايطي آزمايش شدند كه هيچ نوع اشعه واي‌فاي در محيط وجود نداشت.

در اين شرايط وضعيت هر دو گروه مشابه بود اما در مرحله بعد اين افراد به مدت ۴۵ دقيقه در معرض اشعه واي‌فاي ۲٫ ۴ گيگاهرتز قرار گرفتند و در همين زمان مشغول پاسخ‌دهي به تست حافظه بودند. در اين شرايط وضعيت مغز هر دو گروه مورد بررسي قرار گرفت و معلوم شد كه فعاليت خانم‌ها و سطح انرژيشان نسبت به مردان به‌طور قابل توجهي تغيير كرده است. اين نكته براي خانم‌ها متاثركننده است اما بايد به مرد‌ها هم هشدار دهيم كه خيالشان خيلي راحت نباشد و آن‌ها هم اگر در معرض مداوم اشعه‌هاي واي فاي باشند، تغيير ناخوشايندي در عملكرد مغزشان ديده مي‌شود.

راهكار

اين روز‌ها همه ما با شبكه‌هاي اينترنت‌هاي مختلف محاصره مي‌شويم و از محيط‌هاي كاري گرفته تا ساير فضاهاي عمومي و حتي خانه و اتاق شخصيمان، از اين خطر‌ها در امان نيستيم. به همين دليل دوري از اشعه‌هايي كه در مورد خطراتشان حرف وحديث‌هايي وجود دارد، دشوار به نظر مي‌رسد. يكي از ساده‌ترين روش‌هاي كاهش خطرات اين است كه لپ‌تاپ، موبايل و تبلت‌ها را در نزديكي بدنتان نگه نداريد و بعد از اينكه كارتان با اين وسايل تمام شد، از آن‌ها فاصله بگيريد. اگر از اين دستگاه‌ها استفاده نمي‌كنيد لزومي ندارد كه از صبح تا شب در اطرافتان روشن باشند. به سرعت آن‌ها را خاموش كنيد تا ضمن استفاده از تكنولوژي، سلامتيتان را به خطر نيندازيد.


برگشت به تلکس خبرها