آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
شنبه، 16 آذر 1398 - 23:09   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 485746صفحه نخست » خبردوشنبه، 23 شهریور 1398 - 23:24
چیکو! جاکارتا به زودی می آید؛ به یاد دکتر سالوادور آلنده
 چیکو! جاکارتا به زودی می آید؛ به یاد دکتر سالوادور آلندهدولت بهار: وقتی فیدل و چه، باتیستا را سرنگون کردند، آلنده خودش را به هاوانا رساند و چون آلنده به قدرت رسید، فیدل به مدت سه ماه در شیلی لنگر انداخت و همانجا از چیکو شنید: «باید با گلوله سوراخ سوراخم کنند تا دست از منافع مردم بردارم». فشار کاری آلنده بر کابینه بالا می رفت. 5 عضو پر کار هیات دولت سکته کردند.
  

دولت بهار/ محمد حسین حیدری: راست ها در شیلی می گفتند آلنده خائن به وطن بود و چه خوب که به موقع توسط ارتش پایین کشیده شد. اما در نهایت یک راستِ سابق پیکرتراش مجسمه یادبود آلنده شد. همکارانش بارها هنگام عبوراز قبرستان از او شنیده بودند که با اشاره انگشت رو به سنگ قبری می گفت: «در اینجا رئیس جمهور آینده شیلی آرمیده است.» دکتر سالوادور آلنده، طبیب حاذق، نماینده محبوب حزب کمونیست و وزیر بهداشت کابینه آجیره سردا پیش از ورود به منطقه ممنوعه کاخ مونِدا سه بار در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورد. اما او می گفت: «با هر انتخابات کمی به هدفمان نزدیک و بالاخره پیروز می شویم». مشهور است که ایده های روشنفکری انقلاب فرانسه را فراماسون ها به شیلی آوردند. سالوادور هم مثل پدرش به فراماسونری پیوست و حائز رتبه استادی شد. اما خیلی زود گرایش ابدی اش را یافت؛ آنارشیسم و سپس سوسیالیسم.

سیا و کلیسا مهمترین موانع آلنده بودند و هربار با مهندسی انتخابات و ایجاد شکاف در جبهه چپ و نیز تزریق پروپاگاندای وحشت راه را می بستند. آلنده اما در مقابل کارزاری متفاوت را پایه می گذاشت. به کشتارگاه می رفت و دستِ تعارف کارگران را برای نوشیدن یک استکان خون تازه گاو رد نمی کرد. تا آخرین جرعه را با فلفل، نمک، سیر و پیاز در حالی می نوشید که نزدیکانش اوق می زدند و استفراغ می کردند. سیا آخرین بار 11 میلیون دلار به ستاد انتخاباتی رقبای او تزریق کرد. چیکو اما علاوه بر آه، مردم را هم در بساط خود می دید. شعار ستاد انتخاباتی او «یک روز مزد برای پیروزی» تعیین شد. کارگران برایش غوغا به راه انداختند. در همین ایام دو روسپی سرانجام بر تردیدهایشان غلبه کردند و کلونِ ستاد آلنده را کوبیدند. می خواستند مزد حاصل از تن فروشی آن روز را به نمایندگی از اعضای صنف تقدیم آلنده کنند. شرم و خجالت و نیز بغض و بیم تحقیر گلویشان را می فشرد. آیا آلنده از ما می پذیرد؟! ساعتی بعد چیکو از ستاد بیرون آمد و به همراه آن دو در تجمع انتخاباتی روسپی های سانتیاگو -این کارگران مظلوم بستر- حاضر شد و برایشان پرشورترین سخنرانی ها را ایراد کرد.

آلنده به عنوان یک کمونیست متهم بود که وحشت را بر کشور حاکم خواهد کرد. سیا محورهای تبلیغات ترس را اینطور زایمان کرده بود: «راهبه ها تیرباران می شوند، بچه ها به دست ریشوهایی چون کاسترو با سرنیزه به سیخ کشیده می شوند و دختران کوچک را به سیبری می فرستند.» آلنده انتخابات را با اختلاف فقط 40 هزار رای برد. قرار بود بر کشوری حکومت کند که فقط  یک سوم مردمش هوادار او بودند و الباقی بی تفاوت یا مخالف. در گذشته یک بار در روزنامه ها به دروغ نوشتند که دختر کوچک آلنده در جشن تولد 15 سالگی اش تمام شب را رقصیده. پدر آنقدر عصبانی شد که خبرنگار مزدور کلیسا را گیربیاورد و کتک بزند. دختر آلنده فلج بود و این واکنش نه چیزی بیش از یک استثناء. در واقع این مشکلات شیلی بود که رفته رفته طبیب ذاتا بذله گو و شوخ طبع را به رئیس جمهوری خشک و عبوس تبدیل می کرد. در همین ایام وقتی ایزابل آلنده جوان از او درباره جشن میلاد مسیح پرسید، جواب داد: «درباره این چرندیات از من چیزی نپرس، بچه!» او حتی در مصرف کلمات هم صرفه جویی می کرد. انگار می دانست فرصت کمی دارد.

رئیس جمهور آلنده حداقل دستمزد را 66 درصد افزایش داد. بهداشت و درمان را رایگان کرد. اجاره بهای مسکن تثبیت شد. هر روز نیم لیتر شیر به حلق همه کودکان زیر 15 سال ریخت. ظرف یک سال از نرخ مرگ و میر بچه ها 20 درصد کم شد و همه معادن ملی شدند. ویکتور خارا همچنان برای او می خواند. تورم اما رو به افزایش بود و تروریست های حزب «وطن و آزادی» در آزادی مطلق روی دیوارهای شهراین جمله را حک می کردند: «جاکارتا به زودی می آید». اشاره ای بود به کودتای 1965 اندونزی که طی آن 300 هزار عضو حزب کمونیست به قتل رسیدند. با این وجود کابینه آلنده می خواست با در پیش گرفتن سیاست دمکراتیک تبلیغات منفی علیه کمونیسم را خنثی کند. اما کدام رژیم سیاسی بدون اعمال میزان مشروعی از هژمونی و فشار قانونی می تواند دوام بیاورد؟! جرایم امنیتی در دوره آلنده هیچ مجازاتی در پی نداشت. آلنده خطا کرد؟! شاید. اما آلنده همیشه منتقد چپِ رادیکال بود و به جای انقلاب، انتخابات را می پسندید. او رسیدن به قدرت با اسلحه و حفظ آن را با گلوله خوش نمی داشت. مسیر مبارزه او و ارنستوچگوارا شاید از همینجا جدا می شد، هرچند شاهراه عواطفشان همیشه یکی بود و به انسان می رسید.

وقتی فیدل و چه، باتیستا را سرنگون کردند، آلنده خودش را به هاوانا رساند و چون آلنده به قدرت رسید، فیدل به مدت سه ماه در شیلی لنگر انداخت و همانجا از چیکو شنید: «باید با گلوله سوراخ سوراخم کنند تا دست از منافع مردم بردارم». فشار کاری آلنده بر کابینه بالا می رفت. 5 عضو پر کار هیات دولت سکته کردند.

آقای اوسوالدو پوچیو ظاهرا همچنان منشی و معشوقه رئیس جمهور بود. همسرش اورتنسیا از سالیان قبل با این مساله کنار آمده بود. از اواخر سال 1972 چریک های MIR معتقد بودند آلنده باید خلق را مسلح کند چرا که کودتا قطعی است. شایعه کودتا هر روز گسترش می یافت و مردم باروت را بو می کشیدند. روزنامه ها رسما برای کودتا آگهی می دادند. واکنش آلنده چه بود؟! فرمانده ارتش تغییر کرد و با حکم رئیس جمهور وفادارترین درجه دار نظامی اداره نیروهای مسلح شیلی را در دست گرفت؛ «ژنرال اگوستو پینوشه». رئیس جمهور هفتم سپتامبر 1973 با پینوشه و سران ارتش صمیمانه دیدار و همانجا با اطمینان از حمایت قطعی مردم تاریخ همه پرسی درباره دولت را اعلام کرد؛ «11 سپتامبر 1973». رئیس جمهور پس از قاتلش، زمان وقوع قتلش را هم تعیین کرده بود.

آلنده در یازدهم سپتامبر کشته شد، پس از اینکه تا آخرین گلوله با اسلحه کاسترو دلاورانه جنگید. ژنرال ها می گفتند او با آخرین گلوله خودکشی کرده است. فیدل اما این روایت را دوست نداشت. مهم این بود که خودکشی در فرهنگ شیلی مغایرتی با عزت نداشت. آلنده دولت را باخت اما خودکشی پیروزی شخصی او بود بر ژنرال ها. اگر پیشنهاد تسلیم و تبعید را می پذیرفت، آرمان می مرد. تابوت چیکو، عبارت بود از پتویی راه راه. در همین حین هزاران نفر بدون محاکمه تیرباران و سپس به جنازه هایشان در استادیوم ناسیونال دو سانتیاگو تجاوز می شد. ژنرال ها دست های ویکتور خارا را شکستند و کمرش را خرد کردند و سپس به رویش آتش گشودند. گورهای دسته جمعی، ترورهای خیابانی و مخوف ترین پلیس سیاسی آمریکای لاتین به شیلی بازگشتند البته به همراه مهمترین تئوری اقتصادی فریدمن: «سیاست فقط باید شرایط را برای بازار آزاد مهیا کند».

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
 
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
 
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
دکتر احمدی نژاد:  هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
دکتر احمدی نژاد: هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
 
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
 
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
 
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
 
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار