آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
چهارشنبه، 7 خرداد 1399 - 01:02   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 163569صفحه نخست » هشتگ احمدی‌نژادجمعه، 10 مهر 1394 - 21:36
8 دانشگاه ایرانی در جمع 800 دانشگاه برتر جهان
دولت بهار: بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه­‌های برتر در پایگاه رتبه‌­بندی تایمز، دانشگاه‌های علم و صنعت، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی تهران، صنعتی خواجه نصیر، شهید بهشتی و تهران در بین 800 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.
  

به گزارش دولت بهار به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (RICeST)، گروه رتبه بندی  دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: براساس رتبه بندی سال 16-2015 میلادی، دانشگاه­‌های برتر در پایگاه رتبه ­بندی تایمز، دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی تهران، صنعتی خواجه نصیر، شهید بهشتی و تهران در بین 800 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

رتبه دانشگاه‌های علم و صنعت ایران و صنعتی شریف در بازه 500-401، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان و علوم پزشکی تهران در بازه 600-501 و صنعتی خواجه نصیر، شهید بهشتی و تهران در بازه 800-601 قرار گرفتند.

دانشگاه علم و صنعت ایران با اولین حضور خود در رتبه­‌بندی جهانی تایمز توانست بالاتر از همه دانشگاه­‌های کشور قرار گیرد. این دانشگاه پیش از این در رتبه بندی آسیایی تایمز توانست رتبه 69 آسیا را کسب کند. حضور مستمر دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در جمع  دانشگاه­‌های برتر جهان نشان دهنده رشد کمی و کیفی این دانشگاه­‌ها در امر پژوهش، آموزش، جایگاه بین المللی و صنعتی است.

بر این اساس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در اولین تجربه حضور در جمع برترین های جهان توانست در جمع 600 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.

در فهرست 800 دانشگاه برتر جهان، موسسه فناوری کالیفرنیا همچون سالیان گذشته رتبه نخست را در این رتبه بندی کسب کرده است. دانشگاه آکسفورد رتبه دو و دانشگاه استنفورد رتبه سه جدول را به خود اختصاص داده است. دانشگاه ­های کمبریج، ماساچوست، هاروارد، پرینستون، امپریال کالج لندن، انستیتو فناوری زوریخ و شیکاگو به ترتیب رتبه­‌های 4 تا 10 جدول را از آن خود کردند. کشور آمریکا که بیشترین دانشگاه­‌های این فهرست را به خود اختصاص داده است در سال 16-2015، دارای 147 دانشگاه در جمع 800 دانشگاه برتر جهان است. این کشور در سال 16-2015 دارای ریزش دانشگاه بخصوص در جمع برترین­ ها بوده است به نحوی که تعداد 74 دانشگاه برتر این کشور در جمع 200 دانشگاه برتر جهان در سال گذشته، به تعداد 63 دانشگاه در سال جاری کاهش داشته است.

همچنین آمریکا سال گذشته 7 دانشگاه برتر در جمع 10 دانشگاه برتر جهان داشته که در فهرست 16-2015 به 6 دانشگاه کاهش یافته است.

رتبه بندی تایمز برای ارزیابی دانشگاه­‌ها قسمتی از اطلاعات مورد نیاز خود را از خود دانشگاه­‌ها، قسمتی دیگر را از نظرسنجی‌ها و اطلاعات پژوهشی واستنادات را از پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس تهیه می­‌کند.

گروه رتبه بندی دانشگاه‌های کشور گزارش داد که پایگاه رتبه­ بندی تایمز یکی از نظام­‌های معتبر در سطح جهان می­باشد که مورد توجه بسیاری از دانشگاه­‌ها و موسسات آموزش عالی در جهان است.

این پایگاه در سال 16-2015 برای اولین بار 800 دانشگاه برتر در سطح جهان را شناسایی و توسط 13 شاخص در قالب پنج معیار کلی آموزش (با وزن 30 درصد)، پژوهش (با وزن 30 درصد)، استنادات (با وزن 30 درصد)، وجهه بین المللی (با وزن 7.5 درصد) و درآمد صنعتی (با وزن 2.5 درصد) مورد رتبه بندی قرار داده است.

باوجود سرمایه گذاری کلان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در آموزش عالی برای ارتقاء جایگاه علمی خویش در جهان، کشور ایران با داشتن 8 دانشگاه در جمع 800 دانشگاه برتر توانست بر این منطقه تسلط پیدا کند.

بر اساس گزارش isc، دانشگاه­‌های کشور عربستان سعودی که حرف اول را در حوزه آموزش عالی در بین سایر کشورهای عربی می­‌زنند تنها 3 جایگاه از 800 جایگاه موجود را در بین برترین­‌های جهان به خود اختصاص داده است.

 دانشگاه­‌های این کشور در سال گذشته نتوانستند در جمع 400 دانشگاه برتر جهان قرار گیرند. دانشگاه برتر این کشور در سال 16-2015 دانشگاه ملک عبدالعزیز است که رتبه­‌ای در بازه 300-251 کسب کرده است.

کشورهای اردن و امارات متحده عربی هر کدام دارای 2 دانشگاه در این فهرست هستند. از اردن دانشگاه اردن و از امارات متحده عربی دانشگاه امارات متحده عربی برترین دانشگاه این دو کشور شناخته شدند که به ترتیب رتبه‌هایی در بازه 800-601 و 600-501 را کسب کردند. از کشور قطر، لبنان، مغرب و عمان هرکدام تنها یک دانشگاه در این فهرست حاضر شدند.

از ترکیه نیز 11 دانشگاه در جمع 800 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. دانشگاه کوچ با رتبه ای در بازه 300-251 برترین دانشگاه این کشور معرفی شد. بدین ترتیب ایران بعد از ترکیه مقام دوم منطقه خاورمیانه را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر به خود اختصاص داده است.

بر اساس اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه ملی سنگاپور در سال 16-2015 توانست با پیشی گرفتن از دانشگاه توکیو ژاپن رتبه 26 جهان و مقام اول آسیا را به خود اختصاص دهد.

دانشگاه پکینگ چین نیز با 6 رتبه صعود و کسب مقام 42 جهان رتبه دوم آسیا و دانشگاه توکیو با 18 رتبه نزول نسبت به سال گذشته و کسب جایگاه 43 در جهان رتبه سوم آسیا را کسب کرده­‌اند. 

 کشور چین با داشتن 37 دانشگاه در جمع 800 دانشگاه برتر جهان و دو دانشگاه در جمع 50 دانشگاه برتر توانسته قدرت علمی خود را همچنان حفظ کند. ژاپن و کره جنوبی هر دو در سال 16-2015 افت رتبه شدیدی را تجربه کردند. ژاپن تنها دارای دو دانشگاه در جمع 200 دانشگاه برتر جهان است که نسبت به سال گذشته سه دانشگاه نزول داشته است.

دانشگاه ملی سئول کره جنوبی با رتبه 85 جهان تنها دانشگاه این کشور است که در جمع 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و این در حالی است که سال گذشته این کشور دارای سه دانشگاه برتر در جمع 100 دانشگاه برتر جهان بوده است. با این حال کشور ژاپن با داشتن 41 دانشگاه در جمع 800 دانشگاه برتر جهان حائز مقام سوم جهان به لحاظ تعداد موسسات حاضر در جمع برترین های جهان در بین کشورهای حاضر در این فهرست می­باشد.

به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه‌های کشور، کشور انگلیس همچنان دارای بهترین موقعیت در بین سایر کشورهای اروپایی است و 78 جایگاه از 800 جایگاه موجود در فهرست را به خود اختصاص داده است. دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج و امپریال کالج لندن به عنوان 3 دانشگاه برتر این کشور، به ترتیب رتبه­‌های 2، 4 و 8 جهان را به دست آوردند.

انستیتو فناوری زوریخ با رشد 4 رتبه نسبت به رتبه بندی سال گذشته و کسب جایگاه 9 جهان توانست رتبه 4 اروپا را به خود اختصاص دهد. این دانشگاه سال گذشته رتبه 13 را کسب کرده است. از آلمان 20 دانشگاه در جمع 200 دانشگاه برتر جهان حاضر شدند که دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، برترین دانشگاه این کشور، رتبه 29 جهان را کسب کرد.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
 
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
 
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
 
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
 
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
 
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
 
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار